Můžeš tomu říkat OSUD, ale je to prostě ŽIVOT... Hoď starosti za hlavu a začni žít! [© Terless]
PROSÍM, RESPEKTUJTE AUTORSKÉ PRÁVO A NEKOPÍRUJTE.
DĚKUJI ZA POCHOPENÍ. VĚTŠINA FOROGRAFIÍ NA BLOGU JE MOJE VLASTNÍ.

Fejeton: Předsevzetí na rok 2014

31. prosince 2013 v 23:59 | Terless... |  Psaní
Tento fejeton jsem nedávno napsala ve škole za zhruba 40 minut (a to včetně přemýšlení o tématu, zírání na strop a z okna při chytání múzy, kecání a chechtání se spolusedící, počítání slov, apod.) bez jakékoli přípravy, prostě z hlavy. Jsem nesmírně ráda, že jsem za tento sloh dostala plný počet bodů z maturitního hodnocení (tedy splnila jsem všechna kritéria na jedničku), už proto, že si se slohem nikdy nejsem stoprocentně jistá.
Doufám, že vás můj fejeton pobaví, nebo alespoň inspiruje. :)
...
Říká se tomu "novoroční tradice", které lidé obyčejně na Nový rok dělávají. Stejně tak, jako se například s velikou zálibou a fascinací pozorují ohňostroje, které představují nějakou naději v novém roce, nebo když se lidé vyžívají v zábavě opít se do němoty a vkročit tak do nastávajícího roku s "čistou hlavou". Právě takovou tradicí, i když trochu zastaralou, jsou novoroční předsevzetí.


Takovéto cíle a mnohdy těžko dosažitelné sny si lidé dávají, aby snad měli nějakou motivaci k tomu něco dělat a nestěžovat si stále na svůj "prachbídný" život. Předsevzetí by měla povzbudit k práci a trochu víc popohnat člověka k možná i slibné budoucnosti. Je to například přání většího úspěchu v práci či v kariéře studenta, nebo touha najít osobu k sobě blízkou, aby se člověk nemusel dále brodit tím "bahnem", kterému se říká život, sám. Anebo existují i nereálné sny, jako například touha po "věčném mládí", stálé zdraví či štěstí; někteří lidé si mohou přát, aby k nim přišla jejich múza s polibkem slibujícím úspěšné tvoření - pro umělce jsou takovéto "zázraky" téměř nutností.

Moje předsevzetí nebývají vždy tak nereálná, jen datum jejich trvanlivosti bývá většinou ještě kratší než to minimální, roční. Většinou totiž předčasně "expirují" jen pár dní či týdnů po jejich vydání. Říkám si, proč tomu tak je? Co dělám špatně? Není snad skutečnost, že si vždy třicátého prvního prosince sepíšu seznam "úkolů a cílů pro nadcházející rok" na papír a vyvěsím do "etheru" svého pokoje, dostačující? Proč se má přání neplní jako mávnutím kouzelného proutku? Přemýšlela jsem nad touto otázkou a po chvíli jsem přišla na jasnou odpověď, která by mohla být řešením mého problému - nemám kouzelný proutek!

Následuje však další otázka: kde takovýto proutek vzít? Mohla bych se třeba vydat do pohádky, jako to udělali Honzík s Mařenkou v pohádce Arabela, a nějaké hodné pohádkové babičce si o něj říct. Ale předpokládám, že dneska by mě s tím "poslala k čertu" - tam bych se ale jít neodvážila, ještě by si mě tam u nich v pekle nechali na nucené práce - za trest, že neplním svá předsevzetí! Jedno z nich totiž zní "zbavit se lenosti"; dalším důležitým bodem je "naučit se učit"; a nakonec to nejdůležitější a největší "udělat maturitu!" - za jehož nesplnění bych se do toho pekla vážně musela propadnout.

Jediné možné východisko z tohoto problému bude nejspíš následující: chytit každou příležitost "za pačesy" a v každé situaci mít vytrvalost a pevnou vůli dotáhnout věci do konce. A za žádných okolností se nevzdávat - to je jediný kouzelný proutek v tom lidském světě a v našem životě.

Doufejme, že "peklo na zemi" pro mě bude dostatečně odstrašujícím příkladem.
...
...
Jaké novoroční tradice či "tradice" dodržujete vy?
Dáváte si nějaká předsevzetí na příští rok?
(Je minuta před půlocí. Minuta do nového roku... Přeji si, aby se ten příští vydařil lépe.)
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 Em Zet Em Zet | Web | 16. února 2014 v 16:55 | Reagovat

Haha, to bylo dobré. Moc se mi líbí to "jít do nového roku s čistou hlavou" ve spojitosti s tím ožráním se. :D Ha. Taky se mi líbila věta o tom, že nemáš kouzelný proutek. Možná tvým kouzelným proutkem je právě ten papírek, na který si svoje přání píšeš. :D :)

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama